Moje starší dcera, Johanka, začala v září chodit do školky. A víte, jak to chodí, když se řekne: Dítě mi začalo chodit do školky. V překladu to znamená: Je neustále nemocné a já jsem s ním zavřená celé dny doma! Ale co s ním mám celé dny doma dělat?
Tak jsme říjnu upekli vánoční cukroví a nabarvili kraslice. Smíchali jsme modelínu v jeden chuchvalec hnědošedé hmoty, přečetli jsme desetkrát všechna říkadla a zhlédli všechny pohádky. Už nás nic nebavilo, nebylo do čeho píchnout. A v tom Johanka říká:
„Mami, zasadíme žežichu?“
Vysvětluji Johance, jak je to s tím setím a sázením. Ale jí je to, zdá se v celku ukradené, protože už běží pro vatu, misku a semínka řeřichy seté. Už to zná, řeřichu si doma pěstujeme často. Vatičku namočí, posype ji semínky a položí na okenní parapet. „Jupííí, mamí, budeme mít žežichu!“
Já jsem zaplesala taky, konečně trochu života a zelené čerstvé energie do domu! Musím se přiznat, že období zimy mě moc nevyhovuje. Jsem člověk exteriérový, potřebuji k dobré náladě čerstvý vzduch, sluníčko a hlavně teplo. V zimě si často povzdechnu a těším se na jaro, až zase vyrazíme na zahrádku. Za ty roky jsem si na ní už tak zvykla!
Řeřicha setá
Je to rychle rostoucí bylinka, které stačí jen miska s vatou a vodou, světlo a jeden týden v klidu. Už druhý den je vidět, jak semínka klíčí a po pár dnech se začnou objevovat zelené lístečky. Řeřicha je skvělým zdrojem vitamínu C. Používá se do pomazánek a polévek. Její chuť připomíná pažitku a ředkvičky.
„Johanko, řeřicha se musí každý den pokropit vodou, vatička nesmí vůbec uschnout. Řeřicha by nám jinak nevyrostla.
Za týden byla řeřicha pěkně veliká. Moje mladší dcerka, Eliška, u snídaně mlsně pokukovala po zelené řeřiše. „Mama, tam tam!“ S tím svým obrovským úsměvem se sápala po bylince, možná i proto, že ji viděla úplně poprvé v životě. A hned ji hrstičku ochutnala!
Tehdy ta naše snídaně vypadala tak, že já jsem jedla chleba s máslem a řeřichou, Johanka jedla máslo a Eliška jedla řeřichu :D…
Ještě jeden typ:
Jestli si chce v zimě řeřichu pěstovat doma, nezapomeňte si udělat zásobu semínek. Dají se koupit v zahradnictví i v supermarketech. Pokud jste to nestihli, tak se v zimě se dají sehnat na různých e-shopech.
Přeji vám zdravou dobrou chuť :D.
Jsem nadšená bylinkářka, zahradnice, moderní žena, manželka a maminka dvou cácorek. Miluju přírodu a domácí tvoření. S vášní objevuju dary a vůně bylinek. Ukazuju ženám, jak využít sílu bylinek při vaření, léčení, prevenci a výrobě domácí kosmetiky.
Jsem autorkou eBooku Minizahrádka s úsměvem >>. Je to eBook plný rad a tipů, jak využít malý prostor k pěstování zeleniny a bylinek.