Předjaří je dobré využít pro plánování. Ušetříme si tím práci v pozdější době a lépe efektivněji využijeme prostor. Včas zasejeme a zasadíme všechny plodiny, které chceme pěstovat a vybereme pro ně to správné stanoviště.

CO – jaké plodiny budeme na zahrádce pěstovat

Existuje velké možností druhů zeleniny, které můžeme na zahrádce pěstovat. Můžeme se inspirovat na internetu, od jiných zahrádkářů nebo v knihách.

Mým záměrem, když připravuji plán výsadby naší zahrádky, je být po většinu roku zásobená vlastní zeleninou. Od toho se odvíjí i skladba rostlin, které na zahrádce budu postupně vysévat nebo sázet.

Obvykle pěstujeme:

Zelenina: rajčata, okurky, paprika, hlávkové saláty, saláty k řezu, rukola, cibule, jarní cibulka, pastinák, mrkev, ředkvičky, kedlubny, řapíkatý celer, špenát, mangold, červená řepa, hrášek, fazolky, pórek, brokolice, květák, cuketa, dýně, lilek, rebarbora

Ovoce: jahody, rybíz, angrešt, černý rybíz, maliny, ostružiny, borůvky

Bylinky: petrželka, pažitka, meduňka, máta, rozmarýn, tymián, mateřídouška, majoránka, oregano, saturejka, libeček, koriandr, bobkový list, šalvěj, bazalka

Moje rada:

Pro začátek vyberte základní druhy zeleniny, bylinek a ovoce. Zjistíte, jak je pěstovat, kolik prostoru a času potřebují. Přemýšlejte nad tím, která plodina bude na zahrádce jen dočasně (ředkvičky, kedlubny, hlávkový salát) a která poroste celou sezónu (mangold, řapíkatý celer, rajčata). Ty potom efektivně prostřídejte tak, aby vám nezbývalo zbytečné volné místo.

KDE – Prostorové možnosti a orientaci pozemku

Je důležité vzít v úvahu prostor, který budeme obdělávat. Každá plodina má jiné požadavky na prostor. Některým stačí pár centimetrů a vesele si bují celou sezónu (jarní cibulka). Jiné potřebují naopak několik m2 a občas se doplazí i k sousedům 😀 (dýně, cuketa, ostružina).

Důležité je uvědomit si orientaci pozemku s ohledem na světlo a stín. Mnohé rostliny potřebují pro dobrý růst a dozrávání plodů plné slunce a teplo celý den (rajčata, papriky), jiné naopak nesnáší úpal a daří se jim dobře v polostínu (máta, meduňka, bazalka) nebo v úplném stínu (medvědí česnek).

Moje rada:

Namalujte si na čtverečkovaný papír váš pozemek, dům, stromy a větší překážky. Označte si světové strany a pak uvažujte nad tím, kam přes den svítí sluníčko a kde bude celý den stín. Pro pěstování většiny zeleniny je dobré vybrat místo, kam bude svítit hodně slunce, ale zároveň bude místo chráněné proti polednímu úpalu. Pro bylinky, které potřebují spíše vlhko a polostín je vhodné místo s mírným dopoledním sluncem, naopak středomořské bylinky milují celodenní úpal.

Toto rozvržení je stěžejní pro plánování a pro efektivní využití prostoru zahrádky.

KDY – Časové možnosti

Můžeme mít dostatek prostoru a velké plány, co všechno bychom na něm chtěli vypěstovat. Je ale dobré přemýšlet dopředu nad tím, jaké časové možnosti máme. Zahrádku je potřeba, především v parném létě, každý den zalévat, sklízet plody a plít. Musíme ale zvážit, kolik času jsme schopni zahrádce věnovat, aby se jí dobře dařilo a nezůstalo po ní jenom smutné torzo živořících rostlin.

Moje rada:

Pokud se zahrádkou začínáte, je dobré začít na menším prostoru. Získat tak pro sebe cenné zkušenosti pro příští roky. Nezahltíte se povinnostmi a pokud zjistíte, že jste schopni postarat se o větší úrodu, příští rok si ji naplánujete.

JAK – Samotné pěstování

Teď už máme vybrané plodiny, které chceme na zahrádce mít. Víme, kam je zasejeme nebo zasadíme. Nyní je dobré zjistit informace o samotném pěstování. Kdy se jednotlivé plodiny sejí (mrkev, hrášek, ředkvičky, petrželka) nebo sázejí (rajčata, papriky, okurky, kedlubny), kdy přichází doba zrání a sklizně. Jak často je zalévat a hnojit a jaké další úpravy rostliny vyžadují.

Moje rada:

Nejlepší informace mají naše babičky, zeptejte se jich. Řadu užitečných informací budete nacházet i tady na mém Blogu.


Plán máme hotový a můžeme se s radostí pustit do práce!

Přeji vám krásné slunečné předjaří a velkou nálož energie.

„Mějte radost z vlastní zahrádky.“

Jana.

2 590

Zadejte svůj email a obratem získáte e-book zdarma, který vám dorazí emailem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Jana Pošíková, IČ: 05942292) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. 

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. 

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!