Bazalka je moje velmi oblíbená bylinka, její chuť je nezaměnitelná, miluju ji k rajčatům, do těstovin, nebo na chleba s pomazánkou. Vždycky jsem chtěla mít na okně stále zelenou bazalku! To je snem snad každé hospodyňky. Jenže…
Znáte to, koupíte si bazalku, otrháte lístečky, pak jí pár dní zaléváte a najednou začne hnědnout, blednout, nedorůstají nové lístečky a nakonec vám uschne. Tak se to opakuje pořád dokola. Nakonec rezignujete a bazalku si dopřejete jen jako delikatesu na letní saláty. Máte to také tak? Já jsem to tak ještě do nedávna měla.
O bazalce jsem si přečetla hromadu článků v knihách i na internetu a snažila jsem se naučit bazalku pěstovat. Bohužel, ani tak se mi moc nedařilo. Bazalka mi vyrostla, krásně se zazelenala, jenže pak se objevila černá plíseň na listech a rostlinka mi znovu odešla. No a byla jsem zase na začátku.
A jak to tak bývá, kdo se nevzdá, nakonec vyhraje. Rok jsem se učila bazalku pěstovat, opravdu, tak dlouho, než jsem přišla na to, jak, kdy, kde, kam a proč. Všechny ostatní rostliny jsem se naučila pěstovat stejným způsobem. Vše to začalo na malém prostoru.
Teď už vím, jak bazalku pěstovat doma na okně nebo venku na záhonku tak, aby byla zdravá a bylo jí pořád dost!
Máte chuť na bazalku? Pojďte si přečíst, jak to dělám, že bazalku mám už od ledna.
Pěstování bazalky doma na okně
Pokud chceme pěstovat bazalku doma na okně, můžeme jí mít takřka celoročně. Pojďme se podívat jak úspěšně vypěstovat a pěstovat bazalku.
1/ Vhodný substrát:
Pořídíme si bylinkový nebo univerzální zahradní substrát.
2/ Setí semínek:
Do květináče s tímto substrátem zasejeme opravdu jen pár semínek, cca 10 maximálně 20! Víc opravdu ne!
1.chyba: Bazalka je vysetá příliš hustě, nemá prostor pro růst. Bazalka má semínka relativně malá a to nás svádí.
Řešení: Pokud bazalku vysejeme příliš hustě, až povyroste, protrháme ji. Necháme v květináči o průměru 12cm maximálně 20 stonků, které budou rovnoměrně rozložené po celé ploše.
Na každém sáčku se semínky je napsáno, jak hluboko do substrátu se mají semínka vysévat.
3/ Zalévání:
Teď přijde kámen úrazu a tím je zálivka.
Substrát se zasetými semínky výhradně kropíme rozprašovačem.
2.chyba: Nově zasetá semínka nikdy nezalévejte proudem vody z konvičky. Semínka se musí pěkně v klidu usadit a proud vody by je vyplavil.
Řešení: substrát zvlhčujeme rozprašovačem.
Jakmile semínka vyklíčí a objeví se malé rostlinky, přestáváme je kropit rozprašovačem a začneme zalévat. V tomto okamžiku se objevuje ten nejzásadnější problém, který je hlavní příčinou všech našich neúspěchů při pěstování bazalky – špatně provedená zálivka.
Bazalku zaléváme do odtokové misky! Nikdy nezaléváme na substrát a nikdy nekropíme listy.
3.chyba: Bazalku zaléváme přímo na substrát nebo kropíme i listy. Bazalka je velmi citlivá na plísně a houbové choroby. Vždy, když budeme zalévat bazalku na substrát, objeví se po čase plíseň na substrátu a to je začátek konce.
Řešení: Pod květináč s bazalkou dáme odtokovou misku a vodu budeme lít výhradně do odtokové misky.
Bazalka je žíznivá rostlinka, proto chce mít stále dostatek vody. Zaléváme ji každé dva dny. Záleží také na vlhkosti okolí a proto sledujeme substrát, který by neměl být nikdy suchý.
4/ Vhodné stanoviště:
Bazalka má ráda hodně světla. Ideálním místem pro bazalku je okenní parapet na J, JV nebo JZ straně. Podívejte se na okna, na která vám svítí sluníčko a tam ji umístěte.
Platí také další pravidlo: Bazalka nemá ráda změny teplot, průvan a změny vlhkosti vzduchu. Z toho vyplývá, že v kuchyni se jí dařit asi nebude. Bazalka má ráda stále prostředí. U nás doma se bazalce daří nejlépe na JZ okně, kam svítí odpolední sluníčko a má tak dostatek světla. Vůbec ji nevadí, že roste v šatně.
5/ Zaštipování bazalky:
Aby se bazalka pěkně rozrostla a zhoustla, je potřeba ji zaštipovat. Zní to trochu neznámě, co, kde se má zaštipovat?
Až bude rostlinka vyšší, bude mít minimálně dvě nebo tři patra listů, uštípneme vrchní patro lístků. Tím docílíme rozvětvení bazalky. Po čase se objeví nové větvičky, které budou vyrůstat z nižších pater. Vidíte tu rostlinku vpravo na obrázku? Tu nejvyšší? Tak přesně ten vrcholek musí celý pryč!
6/ Druhy bazalky:
Existuje mnoho druhů bazalky. Mám vyzkoušené tyto druhy:
Nejoblíbenější mám Bazalku pravou, to je ta, co se prodává v supermarketech a my ji máme rádi do rajčatového salátu.
Výborná je i bazalka trpasličí: má malé lístečky, pevný růst a nevadí ji hustší výsev. Vřele ji doporučuji. Na okně jí to moc sluší.
Bazalka černá pravá: její chuť je víc štiplavá, než chuť klasické bazalky.
Pěstování bazalky na záhonu
V teplých měsících roku můžeme bazalku pěstovat na záhonu a mít tak velkou úrodu, například na bazalkové Pesto. Platí tu stejná pravidla: bazalka nemá ráda změny teplot, průvan a změny vlhkosti. Musíme ji zalévat výhradně ke kořenům, v záhonu to znamená na hlínu, musíme dávat pozor, abychom ji zbytečně nekropili listy.
A kde takové místo v záhonu najdeme? Tady:
Věřím, že teď už se podaří vypěstovat a s úspěchem pěstovat bazalku i vám! A pokud vás zajímá, jak jsem se od soustruhu dostala až k bazalce, přečtěte si tento článek, určitě vás pobaví. (Mimochodem, na úvodní fotce tohoto článku je názorně ukázáno, jak vypadá příliš hustý výsev bazalky 🙂 ).
Mějte se krásně a „Užívejte si radost z vlastní zahrádky.“
Jana 🙂
Jsem nadšená bylinkářka, zahradnice, moderní žena, manželka a maminka dvou cácorek. Miluju přírodu a domácí tvoření. S vášní objevuju dary a vůně bylinek. Ukazuju ženám, jak využít sílu bylinek při vaření, léčení, prevenci a výrobě domácí kosmetiky.
Jsem autorkou eBooku Minizahrádka s úsměvem >>. Je to eBook plný rad a tipů, jak využít malý prostor k pěstování zeleniny a bylinek.
Super článek! 🙂
Děkuji, přeju krásný den :D.
Moc díky za perfektní článek.
Bazalka mi nikdy nešla a teď mám konečně naději 👍
Konečně lidsky řečená rada, vyzkouším hlavně venku a doufám, že už nebudu kupovat v marketu. Super, díky .
Jsem ráda, že se vám líbí, přeju hodně úspěchů 😀
I muži uvítají takové rady… Díky, Lukáš
To jsem ráda, že v našich řadách jsou i muži :D!!!
ja bych potrebovala radu, jak se zbavit msic z bazalky, kdyz na listy nemuze prijit zaivky tudiz ani zadny postrik proti msicim urceny at uz prirodni ci chemicky. A nikde se nemuzu dopatrat rady a vyhazovat ji nechci. Je to klasicka krasna bazalka velkolista :/ Predekuj dekuju.
Dobrý den, asi bych vám nejdříve doporučila zkusit je odstranit mechanicky, prostě rukou. Pokud je ale bazalka velká a mšic je na ní opravdu hodně, použila bych nějaký bylinný postřik, např. tymiánový, a pak bazalku dala ven do stínu, aby oschla. Tymiánový postřik se mi na mšice letos hodně osvědčil. Když dáte pozor, aby bazalka nebyla permanentně ve vlhku a proudil kolem ní vzduch, tak to bude v pořádku.
Dobrý den,chci se zeptat co mam dělat,když mi šneci ji nazalku,petrželku a pažiku. Zasadila jsem si ven bylinky a přišla se podívat asi po třech dnech a na bazalce si pochutnaval šnek. Když ho manžel sundaval tak si nezapomněl vzit sebou na cestu i lístek bazalky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, šneci a slimáci patří mezi nejběžnější zahradní škůdce. Způsobů, jak před nimi ochránit rostlinky je víc. Osobně používám spíš bariéry, které slimáci prostě nepřelezou. Jsou to třeba podrcené škořápky, které můžete nasypat kolem rostlinek. Stejně dobře poslouží ořechové skořápky. Další možnost je použít měděný drátek, který položíte na zeminu kolem rostliny dokola kmínku. Slimáci drátek nepřelezou, protože od něj dostanou elektrickou pecku. Mnou neoblíbená metoda jsou granule na slimáky a šneky, které je zabijí. Jsou ale nebezpečné pro děti a domácí zvířata a jsou plné jedů. Takže pokud chcete zachovat zdravou zeminu a zdravé potraviny ze zahrádky, tuto metodu bych vynechala. Přeju hodně úspěchů :D.
Krásně udělaný článek, jste šikovná, moc děkuji
Krásný den, jsem moc ráda, že se vám článek líbí. Ať se vám daří :D. Jana.
Děkuji za srozumitelný článek, ještě jsem nikde nečetl tak podrobné perfektní vysvětlení o pěstování. Krejčíř Vladimír 67 let
Jejda, to je super clanek!
Jsem moc rada, ze jsem na nej narazila! Vsecko popsane jasne a strucne. Jeste jednou, diky moc!!
Krásný den :D, děkujeme a přejeme hodně úspěchu s pěstováním bylinek.
Asi jsem měl obrovské štěstí, ale jednou jsem si koupil jednorázovou bazalku na Kauflandu, otrhal kvůli jednomu salátu a zbylo mi pár pahylku bez listů. Tak jsem to zaléval. Po 2 a půl letech mám skoro metr vysoký keř na okně. Pravidelně to denně zalévám. Asi po roce jsem to začal hnojit, což tomu ještě víc pomohlo. Každým týdnem je to větší a větší. Ani jsem to tak původně nechtěl, byla to totální náhoda!
Krásný den :D, tak to je nádhera. Přejeme hodně zdraví vám i vaší bylince. Správné zalévání a hnojení je základ úspěchu. Děkujeme za váš příspěvek.
tak jsem tu zase – najednou mi ten zázrak začal vždy od spoda žloutnout, nahoře hnědnout, listy jsou malé, celé je to jakési škaredé. Pořád kvete, co 2 týdny zastřihnu klidně 30 větviček s květy. Zalévám to pořád stejně jako třeba před rokem, kdy se tomu dařilo. Někdo mi řekl, že to přelévám. Dávám tomu tedy asi o polovinu méně vody, ale výsledky jsou stále stejné. Máte nějakou dobrou radu, jak to celé zachránit?
Přesně takový článek jsem taak dlouho hledala! 🙂
Mockrát děkuji!!
Děkuji, super článek 🙂