Domácí pěstování zázvoru, jde to? Jasně a není to vůbec nic složitého! Jednou jsem se tak zamyslela a říkala jsem si, co bych ještě zkusila vypěstovat? Jsem praktik, takže všechno, co dělám, musí mít nějaký užitek. Jaká by mohla být další rostlina, která by mi přinesla užitek, třeba jejími léčivými účinky? Co třeba zázvor?
Zázvor kupuji každou zimu, vařím z něj čaj, když jsme nemocní. Jeho léčivé účinky jsou všeobecně známé a jeho využití v kuchyni je také široké. Je hodně receptů, v kterých se zázvor používá, například v Asijské kuchyni. Jeho chuť je opravdu výjimečná! Takový nakládaný zázvor je úžasný ke grilovanému masu.
Vždy, když jsem si kousek zázvoru koupila, říkala jsem si, že přece musí existovat nějaký způsob, jak si ho pěstovat doma a mít ho pořád po ruce. A tak jsem to zkusila.
Chcete vědět, jak pěstovat zázvor, abyste v zimě měli svoji vlastní úrodu a mohli si vařit tolik léčivých čajů, kolik je vám libo? Tak čtěte! Věřím, že při příštím nákupu v supermarketu kousek zázvoru přistane ve vašem nákupním vozíku.
Domácí pěstování zázvoru
To, čemu říkáme zázvor, je vlastně kořen, hlíza, která se rozrůstá v zemi podobně, jako například brambory. K tomu, abychom mohli doma pěstovat zázvor stačí malý kousek takové hlízy, kterou koupíme v každém supermarketu.
Výběr hlízy:
Aby nám hlíza byla k něčemu, musíme pečlivě vybírat ten správný kousek. Podívejte se na obrázek. Vybírejme takový kousek, ze kterého vyrůstá malý výhonek. Vypadá jako taková malá bílá bradavička. Když najdete kousek hlízy, která má takových výhonků víc, berte ji všemi deseti! Z tohoto výhonku totiž poroste stonek s listy.
Výběr nádoby:
Zázvor pěstujeme ve velké nádobě. Vybírejme takovou nádobu, která bude dostatečně hluboká i široká. Jelikož hlízy se rozrůstají do šířky, je potřeba jim dát dostatek prostoru. Ideální nádoba je veliká asi jako kyblík od barvy.
Takový kyblík můžete pro pěstování zázvoru použít. Vyvrtejte do něj pár děr, aby mohla odtékat voda.
Příprava zeminy:
Na dno nádoby dáme kamínky jako drenážní vrstvu. Na kamínky můžeme položit netkanou zahradní textilii a na ní už nasypeme zeminu. Ideální je lehčí zemina. Použít můžeme směs univerzálního zahradního substrátu a hlíny ze zahrádky.
Sázení zázvoru:
Hlízu zasadíme do substrátu asi 5 – 8 cm hluboko. Soustředíme se na výhonek, aby směřoval směrem vzhůru. Zasypeme zbytkem zeminy a dobře zalijeme.
Vhodné místo pro pěstování zázvoru:
Zázvor je náchylný na mráz. Stačí jeden mrazík a je po zázvoru. Dokud hrozí, že by mohlo venku mrznout, nebo se teplota pohybuje okolo 0, necháme si zázvor doma v bezmrazé a světlé místnosti. Až pominou mrazíky, můžeme pěstební nádobu vyndat ven na zahradu. Vybereme teplé a chráněné místo v závětří. Zázvoru se dobře daří i ve skleníku.
Zálivka:
Zázvor musíme pravidelně zalévat. Sledujeme substrát, když bude vysychat, zalijeme ho.
Jak zázvor roste:
Velmi brzo se objeví zelené výhonky. Stonky porostou do výšky a budou se krásně zelenat. Než se hlízy v zemi rozrostou a budeme je moci začít sklízet, bude to trvat asi 10 měsíců. Ideální doba na zasazení zázvoru je právě teď, abychom měli v zimě úrodu!
Zázvor se potom sklízí tak, že se odhrne trochu hlíny a čistým nožem se kousek hlízy odkrojí. Hlíza se může okamžitě konzumovat. Kořeny znovu přikryjeme hlínou a pokračujeme v pěstování jako doposud. V zimě mějte zázvor doma, na chodbě, kde je světlo nebo v garáži.
Přeji vám hodně pěstitelských úspěchů!
„Užívejte si radost z vlastní zahrádky.“
Ahoj, Jana :D.
Jsem nadšená bylinkářka, zahradnice, moderní žena, manželka a maminka dvou cácorek. Miluju přírodu a domácí tvoření. S vášní objevuju dary a vůně bylinek. Ukazuju ženám, jak využít sílu bylinek při vaření, léčení, prevenci a výrobě domácí kosmetiky.
Jsem autorkou eBooku Minizahrádka s úsměvem >>. Je to eBook plný rad a tipů, jak využít malý prostor k pěstování zeleniny a bylinek.
dobrý den, děkuji za milé počtení, velkou radost mám z bazalky, jak na ni a dnes jsem přibrala informace o zázvoru, mám ho doma, hned ho jdu zkouknout, přeji krásný den, Ivana