Sbírají se právě teď, poradím vám, jak je zpracovat a připravit se na zimu.

Všichni to známe, v září děti nastoupí do kolektivu, do prosince jsou víc doma než ve školce, v únoru už čekáme na duben, jako na smilování Boží a v červnu už se zase děsíme toho, že to v září začne nanovo.

Vím, o čem mluvím, mám za sebou tohle kolečko také. A je fakt, že už teď se na viry připravuji a budu v plné polní!

„Jen si přijďte, bacilové, letos s vámi zatočíme!“

Pro léčivé přípravky na kašel a nachlazení nemusíme chodit nijak daleko a nemusíme za ně ani utrácet nehorázné sumy. Přirozená léčivá síla roste na zahrádce.

Bylinky, které vyléčí každý kašel:

Mateřídouška – nachlazení, kašel

Tymián – kašel

Šalvěj – nachlazení, bolesti v krku

Jestli je ještě na zahrádce nebo v květináči na balkoně nemáte, neváhejte si tyhle tři bylinky pořídit. Jsou to trvalky, takže vám budou růst každý rok znovu a znovu a ještě se pokaždé rozrostou do velké šířky.

Jejich použití je velké a rozhodně nebudete litovat. Bylinky se používají čerstvé i sušené.

Z mateřídoušky si i teď můžete uvařit lahodný léčivý čaj, tymián skvěle dochutí pečené brambory a šalvěj je výborná na pečené maso.

Když se bylinky dostatečně rozrostou, jenom je ostříháte a usušíte. Kdykoli budete potřebovat, uvaříte z nich léčivé čaje a sirupy.

Recept na tymiánový sirup:

Tymián je jedna z mých nejoblíbenějších zahradních bylinek. Mimo to, že nádherně voní, kvete a tvoří ve skalce nádherné bohaté koule, je to léčivá bylina a výborné koření.
Já jsem z něj uvařila sirup proti kašli. Užívá se jako lék při nachlazeních i jako ochucovadlo do čaje nebo vody. Jestli máte na zahrádce čerstvý tymián a nevíte co s ním, určitě si sirup uvařte. Sirup se dá se uvařit i ze sušeného tymiánu.

Na tymiánový sirup potřebujeme:

1 l vody
1 kg cukru, můžete použít i hnědý cukr
velká hrst čerstvého nebo 80 g sušeného tymiánu

Nejprve 20 minut vaříme vodu s cukrem. Pak rozvar stáhneme z plotny a zamícháme tymián. Necháme vše louhovat do druhého dne. Pak scedíme. Uvařený sirup uložíme do ledničky a do 2 měsíců spotřebujeme nebo přidáme 1 čajovou lžičku kyseliny citronové a necháme 5 minut projít varem. Pak plníme do vyvařených lahviček, které otočíme dnem vzhůru. Sirup pak můžeme skladovat v temnu a vydrží i rok.

 

Léčivé sirupy z ostatních bylinek připravujeme stejným způsobem. Můžeme je i různě kombinovat.

Sirup se užívá 3 x denně 1 pl.

Přeji vám hodně zdraví.

„Užívejte si radost z vlastní zahrádky.“

 

2 873

Zadejte svůj email a obratem získáte e-book zdarma, který vám dorazí emailem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Jana Pošíková, IČ: 05942292) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. 

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. 

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!