Mšice a jim příbuzný škodlivý hmyz se na zahradách objevuje každý rok. Pokud jste také příznivci zahrádky bez chemie, vyzkoušejte přírodní postřiky. Výroba domácích postřiků je jednoduchá a hotovo je doslova za pět minut.
Levandulový postřik:
Levandule je známý rostlino – lékař. V blízkosti levandulí žádné mšice nenajdete. Proto je celkem zaručené, že postřik na mšice z levandule bude fungovat! Já jsem tento postřik vyrobila ze zbytku listů a stonků, které jsem otrhala při sklizni levandule.
Do velkého hrnce dejte co nejvíce zbytků levandule, stačí lístky, stonky nebo odkvetlé květy. Zalijte ji vroucí vodou tak, aby byla bylinka celá ponořená a nechte den odstát. Druhý den výluh sceďte a nalijte ho do rozprašovače.
Tymiánový postřik se připravuje a používá stejně, jako ten levandulový. Mšice a jiný škodlivý hmyz nesnáší látky, které tyto aromatické bylinky obsahují.
Pro výrobu tymiánového postřiku použijte například stonky, které vám zbyly po sušení. Když tymián uschne, odrhnu ho ze stonků a ty potom používám na výrobu postřiku.
Česnekový postřik:
Pokud je vám líto obětovat bylinky, můžete si postřik vyrobit z česneku. Připravte si dvě palice česneku, stroužky oloupejte a rozmačkejte. Zalijte vše 1l vroucí vody a nechte zchladnout. Výluh přeceďte a naplňte ho do rozprašovače.
Bylinkové postřiky můžete použít na zeleninu, ovocné stromy, bylinky i květiny. Používejte je několikrát týdně, dokud mšice nezmizí a potom používejte postřik preventivně.
Přeji vám krásné léto a bohatou úrodu! Pokud vás zajímá, jak vypěstovat dvoumetrová rajčata, přečtěte si moji mini-příručku.
Jsem nadšená bylinkářka, zahradnice, moderní žena, manželka a maminka dvou cácorek. Miluju přírodu a domácí tvoření. S vášní objevuju dary a vůně bylinek. Ukazuju ženám, jak využít sílu bylinek při vaření, léčení, prevenci a výrobě domácí kosmetiky.
Jsem autorkou eBooku Minizahrádka s úsměvem >>. Je to eBook plný rad a tipů, jak využít malý prostor k pěstování zeleniny a bylinek.