Přemýšlíte, čím byste obohatili svůj pitný režim? Rádi pijete vodu, ale přeci jen byste uvítali nějakou chutnou změnu? Mám pro vás řešení, kterým zabijete dvě mouchy jednou ranou. Uvařte si čaj z čerstvých bylinek. Bylinky dobře chutnají a jsou prospěšné pro naše zdraví.

Od jara do podzimu rostou čerstvé bylinky na zahrádkách samy, byl by skoro hřích kupovat si sušené sypké směsi. Pokud nemáte svoji zahrádku, určitě si na trhu nebo v zahradnictví nějakou čerstvou bylinku kupte, věřte mi, že budete mile překvapeni. Bylinkám se daří dobře také v truhlících na balkoně.

Jaké bylinky jsou vhodné pro přípravu čajů, jak chutnají a jaké mají účinky na náš organismus?

Máta

Určitě znáte mátový čaj, jeho chuť je velmi svěží a povzbuzuje mysl. Léčí bolavý žaludek, má antibakteriální účinky, čistí játra a žlučník a pozor (!) máta je ženské afrodiziakum. Mátový čaj je výborné kloktadlo a jeho pití zabraňuje nepříjemným tělesným pachům.

Meduňka        

Lahodná svěží chuť meduňky je nezaměnitelná. Meduňka voní po medu a citronu. Známé jsou její uklidňující účinky nejen na mysl, ale na celý organismus. Uklidňuje dráždivý kašel a křeče žaludku. Meduňku si vařte ráno i večer a zaručuji vám, že se budete stále usmívat a vaši harmonii už nic nerozhodí. Meduňka je také vhodná jako základ čajových směsí.

Šalvěj

Šalvěj má jemně dřevitou chuť, na její vůni si musí člověk zvyknout. Budete ji buď milovat, nebo nesnášet. Šalvěj má velmi silné antibakteriální účinky, dezinfikuje ústní dutinu a krk, proto se doporučuje pít a kloktat čaj ze šalvěje při aftech, zánětech v krku, bolesti zubů atd. Zvyšuje krevní tlak, uvolňuje organismus a mysl při přepracování.

Tymián, Mateřídouška

Tymián a mateřídouška jsou velmi podobné bylinky jak chutí, tak svými účinky. Bylinka je výborná na léčení kašle, má antiseptické a dezinfekční účinky. Mateřídouškový nebo tymiánový čaj je lahodný a nejlépe chutná s citronem a medem.

Oregano

Oreganový čaj má velmi příjemnou a jemnou chuť. Druhé jméno Oregana je Dobromysl, které předchází jeho ozdravné účinky. Dobromysl je silné přírodní antidepresivum. Uklidňuje mysl a navozuje příjemné myšlenky. Upravuje menstruační cyklus, čistí zahleněné plíce a mírní záchvaty suchého kašle.

Levandule

Královský čaj z levandule musíte ochutnat. Jako všechny zmiňované bylinky, levandule má také zklidňující účinky. Blahodárně působí na žaludek a střeva, nervovou soustavu, zmírňuje migrénu a čistí játra a žlučník. Tak, jak levandule krásně voní, chutná i čaj.

Tip 1:

Všechny čaje připravujte z čerstvých bylinek. Bude vám stačit jedna snítka nebo pár lístečků, abyste si uvařili čaj jemné chuti. Bylinky nechte louhovat 2 – 5 minut. Brzo zjistíte, jak intenzivní chuť vám bude příjemná. Platí vždy, že méně je více.

Čaje pijte teplé nebo si připravte osvěžující ledový čaj. Do chladného čaje přidejte několik kostek ledu, pár snítek čerstvé bylinky, můžete zakápnout citronem a podle chuti a svých možností „oslaďte“.

Tip 2:

Chcete vykouzlit sladkou chuť bez kalorií? Pořiďte si bylinky Stévii. Do každého čaje přidejte jen jeden lístek této bylinky a sami se přesvědčte, že cukr a med už nebudete potřebovat!

Tip 3:

Nebojte se bylinky kombinovat. Skvěle chutná například máta, meduňka a oregano nebo levandule s meduňkou.

„Užívejte si radost z vlastní zahrádky“ a pokud nemáte zahrádku, využijte kousek balkonu nebo okenního parapetu.

Jana 🙂

2 244

Zadejte svůj email a obratem získáte e-book zdarma, který vám dorazí emailem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Jana Pošíková, IČ: 05942292) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. 

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. 

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!