Vůně levandule je úžasná, neznám člověka, který by ji neměl rád. My ženy na ní ujíždíme snad všechny. Milujeme levandulí provoněné ložní prádlo, kupujeme si různé vonné sáčky s květy levandule a mnohé z nás si svoji levanduli pěstujeme na zahrádce nebo na balkoně.
Levandulové květy, stonky i listy se dají velmi dobře sušit a potom používat v kuchyni jako koření, na provonění domova nebo na výrobu domácí kosmetiky. Její vůně nás uklidňuje a blahodárné léčivé účinky zahánějí nemalé neduhy. Jak ale takovou užitečnou bylinku pěstovat? Pojďme se na to podívat.
Jak pěstovat levanduli?
Levandule je opravdu nenáročná bylinka. Má ráda sucho a půdu chudou na živiny. Levanduli vysazujeme na jaře nebo na sklonku léta.
Na zahrádce:
Pokud pěstujeme levanduli na zahrádce, nevyžaduje vůbec, ale opravu vůbec žádnou péči. Jediné, co od nás bude potřebovat je:
1/ Jarní sestřih, aby se pěkně rozvětvila a nabrala na síle.
Stříháme větvičky na místech, které ještě nejsou dřevnaté, místo je ohebné a ještě zelené. Nelekejme se ji sestřihnout opravdu důkladně. Rostlinka se nám v létě odvděčí mnohonásobným růstem. Podívejte se na první obrázek, kde je levandule po jarním sestřihu. Na druhém obrázku už je ta samá levandule na začátku května připravená kvést.
2/ Letní sklizeň květů
Tady záleží na druhu levandule, kterou jste se rozhodli pěstovat a také na lokalitě, půdě a počasí. Levandule obecně kvetou v létě. Já mám na zahrádce dva druhy levandule a každý druh kvetl v jiném měsíci.
Květy pro sušení se stříhají těsně před úplným rozkvětem. Znamená to, že z fialových hroznů ještě nevykvétají okvětní lístky. Pokud bychom levanduli stříhali až po odkvetení, květy by opadaly.
Možná chcete nechat levanduli svobodně kvést a užívat si, jak celé léto nádherně vypadá a voní. Potom ostříhejte odkvetlé květy později.
3/ Ochrana na zimu
Levandule pochází z teplých krajů Středomoří. Některé kultivary naši zimu snášejí dobře, ale i přesto bych vám doporučila levanduli poskytnout na zimu nějakou ochranu proti mrazům. Můžete ji přikrýt chvojím nebo zimní textilií na rostliny.
V nádobě:
Pokud si pěstujete levanduli v květináči třeba na balkoně, věnujte jí trošku víc péče. Sledujte ji a občas ji zalijte.
Pamatujte si ale, že nesnáší přemokřenou půdu!
Zkuste ji zalít jednou týdně a uvidíte, jak se jí bude dařit. Do substrátu ji přimíchejte písek a občas nějaký kamínek, ať se cítí jako „doma“ ve Středomoří.
Jak sušit levanduli?
Pokud si budete chtít levanduli užívat i v zimě, kvítky si usušte. Pak z nich doma můžete vyrábět různé vonné pytlíčky, mýdla, oleje a nebo si z ní vařit uklidňující čaj či sirup.
Levandulové květy svažte do kytičky, kterou pověste květem dolů.
Ideálním místem na sušení je temná, suchá, větraná místnost. Marně jsem ale přemýšlela, kde takovou místnost v domě najdu… Takže jsem si levandulové kytičky rozvěsila na sušák na prádlo a sušila jsem ji doma v šatně. Celý dům tak nádherně voněl!
Jsem nadšená bylinkářka, zahradnice, moderní žena, manželka a maminka dvou cácorek. Miluju přírodu a domácí tvoření. S vášní objevuju dary a vůně bylinek. Ukazuju ženám, jak využít sílu bylinek při vaření, léčení, prevenci a výrobě domácí kosmetiky.
Jsem autorkou eBooku Minizahrádka s úsměvem >>. Je to eBook plný rad a tipů, jak využít malý prostor k pěstování zeleniny a bylinek.
Jani super clanek Já levanduli miluju. Letos jsem zkoušela levandulový olej a nádherne voní. Co se mi ale nepodařilo je vypěstovat levanduli z koupeneho semínka. Chtela jsem tu levandulí Vera a nedaří se mi. Nemas s tím zkušenost?
Ahoj Andrejko :D! S tím zkušenosti nemáme. Levanduli jsme řízkovali a nebo kupujeme hotové sazenice. Levandulový olej je úžasný a ujíždíme na něm doma všichni. Holčičky si ho mažou na tváře, protože jim krásně voní. A hlavně!!!! Nejdou na ně v noci komáři. Takže super a příště napíšu recept, jak se olejíček vyrábí :D.