Na konci ledna už netrpělivě počítám, kolik týdnů ještě zbývá do jara. V únoru jsem jako na trní a těším se na první sluneční paprsky. V březnu už nedočkavě rýpu do země, jestli už náhodou nevystrkují své první lístečky rozrazil nebo pampeliška.

Příroda je moudrá a vždycky nám nadělí přesně to, co potřebujeme. Není tedy divu, že jarní bylinky mají detoxikační a čistící účinky. Působí blahodárně na dýchací potíže a čistí krev.

Po dlouhé zimě, kdy jsme měli nedostatek sluníčka, potřebuje naše tělo jarní očistu. Jarní energie doslova vybízí ke zbavování se starého a nepotřebného. Ve vzduchu cítíme to jemné chvění, energie se dává do pohybu.

V tomhle období mívám pocit, že když tiše stojím v přírodě a vnitřním zrakem a sluchem se napojím na její energii, slyším, jak míza stromů stoupá vzhůru, v zemi se budí semínka k životu, najednou je všude takový jemný šum. Jako když se všichni začínají probouzet a vrtět pod svými peřinkami.

V tomhle období, mezi březnem a dubnem, vyrůstají také první divoké bylinky, které nám mají přinést úlevu od zimní zátěže. Je jich všude hojnost, vyrůstají na každé hromadě hlíny, v každém lesním zákoutí a na každé mezi.

Pampeliška, kopřiva, jitrocel, rozrazil. Mě stačilo projít se 3 minuty po zahradě a natrhala jsem si jich hrst.

Pampliška je naším věrným pomocníkem a průvodcem po celý rok. Léčí naše játra, která jsou emočně i chemicky zanesená z nezdravé stravy, léků a také z naší špatné nálady, za kterou mnohdy může i nedostatek sluníčka. Není proto náhodou, že květ pampelišky sluníčko připomíná.

Kopřiva je léčivou bylinkou s všestranným použitím. Na jaře ji používáme především na čištění krve. Kopřiva má takovou sílu, že kdyby si toho lidé byli vědomí, už by dávno vymizela.

Jitrocel nám celoročně pomáhá udržet naše dýchací orgány v dobré kondici. Proto je fajn i na jaře, když se chceme z plných plic nadechnout čerstvého vzduchu.

Rozrazil je bylinka, kterou mám plnou zahrádku, ve všech stinných místech vidím její modré kvítky. Bylinka pomáhá při jarní detoxikaci a ke snížení cholesterolu.

Je vidět, že na nás příroda skutečně myslí.

Jaké zázraky se dají z bylinek připravit?

Jarní detoxikační čaj:

Už jsem o tom psala v článku: Proč si vyrábět domácí bylinkovou kosmetiku.  Vloni na jaře jsem prodělala celkem silnou intoxikaci léčivy. Pomohla jsem si kurkumou a prvními jarními bylinkami. Každý den jsem si 2x uvařila tento detoxikační čaj.

Na čistém místě si natrháme jarní bylinky. Můžeme si je natrhat do zásoby na celý týden. Bylinky vložíme do sáčku, jemně pokapeme vodou a uložíme do ledničky.

List pampelišky, snítku kopřivy, pár lístků jitrocele a rozrazilu zalijeme vroucí vodou a necháme chvíli louhovat. Čaj pijeme 2x denně.

Do salátů:

Lístky pampelišky můžeme přidávat do jarních salátů. Mají jemně hořkou chuť, která dělám játrům dobře.

Každý den si dopřejme pár čerstvých lístků pampelišky.

Kopřiva do polévky:

Kopřivová polévka se připravuje podobně, jako špenátová polévka. Má i podobnou chuť a je opravdu skvělým pomocníkem jarní detoxikace.

Zeskolvatíme cibulku, nasekáme svazek jarních kopřiv a přidáme na cibulku. Zalijeme 0,5l zeleninovým vývarem a chvíli povaříme. Můžeme přidat na kostičky nakrájenou bramboru. Až je brambora uvařená, polévku rozmixujeme. Přidáme prolisovaný česnek, sůl a zjemníme mlékem nebo smetanou.

Kopřivová pomazánka:

Kopřivu spaříme vřelou vodou a nasekáme na jemno. Smícháme tvaroh, připravené kopřivy, prolisovaný česnek a osolíme. Další zdravá a detoxikační lahůdka je na stole!

Věřím, že příroda nám dává to, co skutečně potřebujeme. Takže nemusíme utrácet za předražené detoxikační kůry. Stačí vyrazit na jarní detoxikační procházku, zhluboka dýchat, nasávat jarní energii a na čistém místě nasbírat jarní bylinky.

Hodně jarní energie vám přeje Jana :D.

6 558

Zadejte svůj email a obratem získáte e-book zdarma, který vám dorazí emailem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Jana Pošíková, IČ: 05942292) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. 

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. 

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!