Taky toužíte po tom mít na balkoně truhlíky s voňavou mátou a meduňkou? Nebo se vám líbí bylinkové květináče rozmístěné po zahradě? Jenže vás letos opět brzdí představa, že si koupíte předpěstované sazenice v supermarketu nebo na trhu a ty vám vydrží zase jen pár týdnů?
Nemyslete si, že jsem na tom v mém bylinkovém začátku nebyla jinak. Ještě před pár lety jsem toužila mít doma aspoň pažitku a bazalku. Jenže to dopadalo pokaždé stejně. V supermarketu jsem si koupila rostlinky, přinesla domů, zalévala a za týden nebo dva mi bylinky začaly zasychat, opadávat a nakonec z nich nebylo nic.
V čem je ten zakopaný pes? Proč bylinky usychají?
Pokud to myslíte s bylinkovou terasou vážně, tak si přečtěte pár rad, které vám určitě pomůžou. Popíšu vám, jak jednoduše, efektivně a hlavně úspěšně pěstovat vaše oblíbené bylinky tak, abyste si jich užívali celou sezónu!
Jak pěstovat bylinky v truhlících?
Bylinkám se velmi dobře daří v truhlících. Truhlík s bylinkami můžeme mít na kuchyňském parapetu nebo poblíž grilu na terase.
Bylinky ze supermarketu nebo ze zahradnictví?
Tady bych jednoznačně volila bylinky ze zahradnictví nebo od drobných pěstitelů. Určitě ve vašem okolí probíhají trhy, kde se bylinky dají sehnat. V zahradnictvích mívají také širokou nabídku už vzrostlých bylinek.
- Bylinky ze zahradnictví jsou silné rostliny, které jsou pěstované tak, aby rostly celou sezónu nebo několik let
- Nevýhoda je jejich vyšší cena. Ten výsledek za to ale stojí.
- Výhoda bylinek ze supermarketu je jejich nižší cena.
- Nevýhoda bylinek ze supermarketu je jejich životnost. Jsou to rostlinky vypěstované se záměrem jednorázové spotřeby. Jsou většinou přehnojené, choulostivé a brzo zacházejí. Ale i bylinky supermarkeťačky jsou schopné dlouhodobého růstu a velkých výnosů. Musíte o ně pečovat.
Sesazování bylinek a zálivka
Efektně vypadá truhlík, do kterého sesadíme víc druhů bylinek. Tady je nutné ale nejdříve přemýšlet, jaké bylinky se k sobě hodí a jaké naopak.
Bylinky sesazujeme do truhlíků podle požadavků na zálivku.
Truhlík vlhkomilných bylinek
Pažitka, petrželka, máta, bazalka, meduňka
Tyto bylinky potřebují častější zálivku, jejich substrát by měl být pořád trochu vlhký. V létě zaléváme každý den.
Truhlík suchomilných bylinek
Rozmarýn, tymián, šalvěj, oregano, mateřídouška, levandule, majoránka
Suchomilné bylinky zaléváme méně, nesvědčí jim přemokření! Moje rada: Tyto bylinky zaléváme, až když mají úplně vyschlou zeminu.
Občas se mě ptáte, jestli nevím, proč vám uschl rozmarýn nebo levandule, když mají pravidelnou a vydatnou zálivku? Pravda je taková, že rostlinky neuschly, ale umřely na přemokření!
Hnojení bylinek
Bylinky potřebují také občas přihnojit, aby dobře prospívaly. Tady jde ruku v ruce potřeba vody a potřeba živin.
– Bylinky, které milují vodu milují i živiny. Takové bylinky je dobré hnojit 1x za 2 týdny BIO hnojivem.
– Středomořské bylinky jsou zvyklé růst na neúrodných místech a tak mají mnohem menší požadavek na hnojení. Stačí 1x za měsíc i méně.
Substrát vhodný pro bylinky
V obchodě seženete substrát, který vás bude lákat svým pojmenováním: Bylinkový. Můj názor a zkušenost je taková, že jsou všechny substráty velmi podobné a není nutné investovat do drahých substrátů. Stačí univerzální zahradní substrát smíchaný s trochou písku.
Všechny substráty obsahují hnojivo na 6 týdnů. Proto není vůbec nutné po přesazení bylinek do truhlíků hnojit. S hnojením počkejte až po 2 měsících.
Teď už víte, že je důležité vědět, jestli vaše bylinka miluje vodu nebo naopak, kdy je dobré bylinku přihnojit a jakou jí dopřát zeminu. Věřím, že letos vám bylinky porostou jedna radost a vy si jich budete užívat celé léto a třeba si je nasušíte i na zimu.
Kouzla s bohatou úrodou bylinek jsem sepsala v této knize: Vůně a dary bylinek. Nahlédněte do jejího obsahu a nechte se inspirovat recepty, které prospějí vaší imunitě, zdraví, vaší pokožce a budou vám chutnat!
Jsem nadšená bylinkářka, zahradnice, moderní žena, manželka a maminka dvou cácorek. Miluju přírodu a domácí tvoření. S vášní objevuju dary a vůně bylinek. Ukazuju ženám, jak využít sílu bylinek při vaření, léčení, prevenci a výrobě domácí kosmetiky.
Jsem autorkou eBooku Minizahrádka s úsměvem >>. Je to eBook plný rad a tipů, jak využít malý prostor k pěstování zeleniny a bylinek.