O levanduli s radostí říkám, že je to královna bylinek. Patří k mým nejoblíbenějším, nejen díky své nádherné vůni a krásným fialovým kobercům, kterými mě každý rok obdaruje. Její příznivé účinky na lidský organismus jsou prostě obdivuhodné. Tak proč jich nevyužít všemi smysly?

Dnes se budu soustředit na využití levandule v kosmetice. Všichni víme, že v kosmetických přípravcích je moc zbytečné chemie, která nám spíš škodí, než pomáhá. Spoustu přípravků bych na sebe dnes už nedokázala nanést. Cítím je až na jazyku, i když si s nima namažu jen ruce. Chemické přísady a umělé parfémy naši pokožku zatěžují, dostávají se do jater atd… O tom už víme, co dokáží zanesená játra.

Většinu kosmetických přípravků si kupujeme jen proto, že nás zlákala vábivá reklama. Padáme tak do marketingové pasti dnešní doby, jak já s oblibou říkám. Ale co vlastně kosmetika obsahuje? Skutečně je tak účinná?

Objevila jsem kouzlo domácí bylinkové kosmetiky, kterou si s radostí a jednoduše vyrábím doma. Zrovna když chci, zrovna když mám na to čas a zrovna když potřebuju.

Dalším benefitem domácí bylinkové kosmetiky je, že ušetříme nemalé peníze. V ceně kosmetiky se skrývají nejen její účinky, obal a chemický koktejl. Největší podíl ceny výrobku jde na náklady za reklamu.

Levandulový olej

Dnes budu psát o levandulovém macerátu. Skutečný levandulový esenciální olej se získává z byliny destilací. Ale i macerát v sobě nese účinky i vůni. Pojďme se tedy podívat na to, jak si doma připravit levandulový macerát.

Co budeme potřebovat?

Levandulové stonky i květy (ideálně čerstvé, ale je možné použít i sušené), olej (slunečnicový, mandlový,…), čistou sklenici s víčkem

Postup:

Pokud používáme čerstvou levanduli, musíme dbát na to, aby nebyla mokrá, mohla by začít plesnivět. Levanduli nastříháme na menší kousky, aby se dala dobře pěchovat do sklenice.

Sklenici naplníme do ¾ levandulí a zalijeme ji olejem. Dbáme na to, aby všechny stonky byly ponořené. 

Pro zatížení stonků můžeme použít oblíbený kámen, který dá oleji další rozměr. Ráda používám například křišťál, růženín, atd… 

Sklenici postavíme na slunné místo a vše necháme 4 týdny macerovat. Občas sklenici protřepeme. Po měsíci olej přecedíme přes plátno nebo papírový filtr. Pokud se nám líbí vůně oleje, slijeme si ho do lahviček a můžeme začít používat. Můžeme ale také pokračovat v maceraci dál a do oleje naložit nové čerstvé květy levandule a postup opakovat. Získáme tak silnější macerát s intenzivnější vůní.

Olej uskladníme ideálně na tmavém místě. Olej se nekazí.

Použití levandulového oleje:

  • Levandulový olej používám po večerní koupeli na sebe i na děti. Obzvlášť teď v létě ocením to, že levandule odhání komáry. Olej působí tedy jako přírodní repelent.
  • Uklidňuje podrážděnou pokožku,  je vhodný na spáleniny od slunce, na různé drobné poranění, odřeniny.
  • Levandule působí protizánětlivě a antibakteriálně, proto pomáhá čistit pleť a může pomoc při akné. Podporuje hojení.
  • Uvolňuje tělo, nervy a svaly. Olej je vhodný i k regeneračním masážím.
  • Pomáhá při bolestech hlavy způsobené ztuhlou šíjí.
  • Levandulový olej můžeme dál používat při výrobě domácích krémů a mýdel.
  • Desinfekční účinky oleje můžeme použít i při čištění zubů.

Nejen na tělo:

Levandulový olej můžeme použít i v kuchyni. Vyzkoušet můžete například levandulovou bábovku s levandulovým olejem.

Jak vidíte, výroba levandulového oleje je jednoduchá a jeho použití všestranné. Věřím, že si tenhle olej zamilujete stejně, jako já.

Jana

16 395

Zadejte svůj email a obratem získáte e-book zdarma, který vám dorazí emailem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Jana Pošíková, IČ: 05942292) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. 

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. 

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!