Nachlazení, nudle, kašel,…  Věčné téma, které řeší snad každá maminka školkových dětí. Znáte to schéma, které platí s železnou pravidelností: Týden ve školce a dva týdny doma? Prožila jsem si to taky a všechny maminky přede mnou i po mě si to prožívají jak by smet. Je to koloběh, kdy dětský organismus přijde do kolektivu a otevírá se nové (Kolikáté už? A kolik jich ještě bude?) nejdůležitější období v životě dítěte.

Říká se, že: Dítě musí „nasbírat imunitu“

Na to existuje celá řada názorů. Setkala jsem se s jedním názorem, který radí nevystavovat dítě kolektivu co nejdéle a počkat až na povinnou školní docházku. S tím jsem se nějak nedokázala popasovat a viděla jsem v něm naopak nevýhodu v asocializaci dítěte. Jiný názor zase říká, že je nutné dítěti vybudovat imunitu právě tím, že ho vystavíme kolektivu. Ať je pravda jakákoliv, platí prostě to, že když dítě přijde do kolektivu, prostě chvíli potrvá, než si na něj zvykne.

S 1.zářím prostě přichází série nemocí, která trvá 1 – 2 roky. Od září do května řešíme jenom nudle, kašel, teploty, průjmy, nudle, kašel, teploty, průjmy a pro zpestření si vyzkoušíte…. třeba neštovice! Spolu s dítětem vstupujeme vlastně do takového „BOOT CAMPU pro matky“. V téhle době se musíme přestat koncentrovat na ty důležitosti, jako je úklid a harmonie domova nebo třeba chvilka pro sebe a do ústraní odkládáme (podotýkám že na neurčito…) i aerobik, jógu, kafíčka s kamarádkou nebo kino s manželem.

Je to vlastně období, které je důležité, musíme si jím projít. Bez něj by náš další život nabral neurčitý spád. Možná bychom si nedokázali dostatečně vážit všech maličkostí, které máme možnost prožít.  Žijeme prostě v dualitě, kde bez tmy není světlo a bez období, kdy se cítíme být domácím vězněm, si neumíme dostatečně prožít okamžiky volnosti a klidu.

Jestli právě teď procházíte tímhle „Obdobím nudlí“, asi vás potěší, že jednou skončí a zase vysvitne slunce na obzoru. Kdo jím prošel, mi dá snad za pravdu a pochopí mé skryté sarkastické, moudré i zoufalé tóny mezi řádky. A vy, které tohle období teprve čeká, se na něj prostě připravte. Hlavně psychicky a pamatujte si, že to světlo v tunelu se jednou objeví.

Jaké bylinky můžeme použít při léčení a budování imunity u dětí?

Při budování imunity dětí a léčení nachlazení všeho druhu, velmi účinně pomáhají bylinky. Nemůžeme od nich ale očekávat stejně rychlé účinky, jako od léků. Jejich účinky jsou pomalejší, ale za to trvalé a bez chemie a vedlejších účinků.

Moje rodinná bylinková KPZ-tka:

Pro ty, kdo nechodili do skauta, překládám: KPZ = krabička poslední záchrany. V ní má každý skaut pár sirek a škrtátko, kousek provázku, kůru z břízy, nit, jehlu a jeden knoflík, maličkatou tužku a kousek papíru, aby přežil v divočině…

Doporučuji koupit si sypané bylinky, které mají mnohem širší použití než ty porcované. Ze sypaných bylinek připravíte čaje, sirupy, masti, oleje a můžete si z nich namíchat i směs podle vaší chuti.

Heřmánek:

 Podle mých zkušeností je heřmánek nejúčinnější bylinkou, která pomáhá při   všech zdravotních potížích. Mám doma vždycky připravený sáček se sypaným   heřmánkem a několikrát týdně uvařím dětem heřmánkový čaj s medem jako   prevenci nachlazení. Když už se objeví rýma a posléze hned kašel,   heřmánkový čaj a inhalace zaručeně pomáhají.

 Heřmánek dezinfikuje tělo, takže se v něm infekce nešíří tak rychle a velmi tím   pomáhá imunitnímu systému v jeho práci.

Tip: ½ čl přelijte vřelou vodou a nechte 3 minuty louhovat. Dětem můžete odvar naředit vodou, aby nebyl moc silný a osladit medem.  2 šálky denně budou dětem stačit.

Lípa:

 Lipový čaj nebo sirup je velmi prospěšný při horečnatých onemocněních.   Vlastně v době, kdy je infekce už rozšířenější a tělo zapnulo nouzový režim –   teplotu.

 Vařila jsem lipový čaj s medem a ten jsem dětem dávala po lžičkách. Má tak   příjemnou a lahodnou chuť, že ho děti kolikrát vypily na Ex :D! Velmi   doporučuji mít doma taky zásobu sypané lípy. 

Lipový sirup pak můžete užívat jako prevenci po lžičkách a nebo s ním dětem osladit šálek s čajem či vodou.

Tip: Množství i dávkování jsem volila stejné jako u heřmánku.

Černý bez

 Jakmile kvete černý bez, neváhejte a trhejte o 106! Nejen, že si z něj v létě   připravíte osvěžující limonádu, ale v zimě vám bude užitečným pomocníkem   při   silném zahlenění, kašli a zánětech dýchacích cest.

 Nejjednodušší je svařit vodu a v sítku v ní nechat chvíli louhovat několik květů.   Osladit se může medem. Na doslazení ráda používám pampeliškový sirup, který pomáhá také udržet zdravé   sliznice a   pomáhá při odvodu škodlivin z těla.

 

Tip: Z černého bezu můžete taky připravit sirup a používat ho na doslazení čaje nebo vody. Pro děti bych opět volila slabší odvar 2x denně.

Meduňka

 Meduňka zklidňuje organismus. To znamená, že je účinná při záchvatech kašle,   nervozitě, nespavosti.  Vyčerpané maminky jistě ocení dva šálky denně, které   jim uklidní nervy a večer pomůžou s usínáním.

 Meduňku můžete přidat k ostatním bylinkám, uvařit meduňkový čaj a nebo   uvařit  meduňkový sirup. Meduňkový sirup se užívá po lžičkách a uklidňuje   podrážděné sliznice dýchacích cest. Děti ho milují, je sladký, jemně nakyslý po   citronu a vy můžete mít radost, že do dítěte dostanete i nějaké to céčko.

Meduňku ráda kombinuju i s jinými bylinkami. Dává čaji jemnou chuť a zvyšuje účinky.

Tip na jednoduchý meduňkový sirup: Svařte 0,5l vody, odstavte z plotny a vmíchejte asi 3pl sypané meduňky. Nakrájejte na kolečka 1 citron a přidejte ji k odvaru. Přikryjte pokličkou a nechte vychladnout. Potom odvar zceďte, přisypte asi 0,5kg cukru, klidně i třtinového. Lehce odvar zahřejte, aby se cukr rozpustil a nalijte do sklenice s víčkem.  Meduňkový sirup užívejte po lžičkách při léčení dráždivého kašle.

Tymián a Mateřídouška

 Tymián a mateřídouška jsou bylinky s podobnou chutí, vůní i s podobnými účinky. Používám   je při léčbě zahleněného kašle, kdy opravdu pomáhají.

 Tip: Nejlahodnější je tymiánový sirup, který děti milují a užívají ho s radostí jako medicínku.

  

A ještě jeden TIP na závěr: Bylinná směs při chřipce a nachlazení: Smíchejte vždy 1 díl heřmánku, lípy, černého bezu, tymiánu a meduňky. 1/2 čajové lžičky směsi nasypte do čajového sítka, přelijte vřelou vodou a nechte 3 minuty louhovat. Vypijte si 2-3 šálky denně při nachlazení. Čaj vám výborně poslouží i jako prevence, pokud jsou ve vašem okolí marodi.

Bylinek, které nám pomáhají řešit zdravotní potíže při nachlazení je samozřejmě mnohem víc. Když si ale pořídíte tuhle rodinnou bylinkovou KPZ-tku, přežijete v divočině, která vás čeká s nástupem dětí do školky a klidně i s vaším nástupem do nové práce.

O dalších bylinkách se můžete dočíst na blogu nebo v mých eBoocích. Určitě vás budu zásobovat dalšími peprnými zážitky „Ze života matek“ a s radami, zkušenostmi a tipy na to, jak nám bylinky pomáhají dělat život hezčí :D.

Hodně zdravíčka a málo nudliček a kašlíků. J 🙂

1 977

Zadejte svůj email a obratem získáte e-book zdarma, který vám dorazí emailem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Jana Pošíková, IČ: 05942292) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. 

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. 

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!