Žijeme v uspěchané době. Mnohé z nás žijí v neustálém pracovním nasazení, ať už doma nebo v zaměstnání. Nemáme čas najít si chvilku pro sebe, zklidnit mysl a prostě jenom tak být. Postarat se o své unavené tělo, dopřát mu trochu péče a relaxace už je pro nás velký nadstandard, na který si necháme raději zajít chuť.

Moc dobře vím, jaké to je žít v takovém nasazení. Po pár měsících, kdy jsem nastoupila do práce a obstarávala jsem k tomu domácnost, děti a vše kolem nás, jsem cítila totální vyčerpání. Říkala jsem si, že pokud nenajdu alespoň pár minut denně na sebe, špatně to dopadne. Minimálně moje nervová soustava vypoví svoji funkci a postaví mě do situace, v které mi dobře nebude.A tak jsem zpomalila. Ne, že bych nechodila do práce a nevozila děti do školky. Našla jsem si čas a pár minut denně věnuji sobě. Někdy kreslím, jindy cvičím, někdy čtu a jindy se snažím dopřávat tělu zasloužený odpočinek v pohodlí domova.

Stačí tak málo a uhasínající energie se nám může rychle vrátit. Nepotřebujeme k tomu víc než půl hodiny večer před spaním, trochu soli, bylinek a teplou vodu.

Proč jsou solné rituály prospěšné?

Sůl je pro své blahodárné účinky od pradávna používaná při relaxačních rituálech, když k nim přidáme léčivé účinky bylinek, vykouzlíme si domácí lázně. Nehledě na to, že sůl a nějakou tu sušenou bylinku najde doma každý.

Sůl detoxikuje, podporuje imunitu, prokrvuje organismus a startuje tělní procesy.

Sůl pomáhá odlupování odumřelé kůže. Kůže je ve výborné kondici, je lesklá a zdravá.

Sůl v hlubších vrstvách kůže váže vodu, proto ji hydratuje.

Sůl působí protizánětlivě, dezinfikuje.

Solné rituály pomáhají zbavit se bolestí hlavy.

Solné rituály pomáhají zlepšit kvalitu spánku.

Sůl pomáhá zbavit se únavy.

Sůl na sebe váže negativní energii.

Věděli jste, že sůl hydratuje pokožku?

Pravděpodobně se vám může zdát, že sůl vysušuje pokožku. Je tomu ale právě naopak. Tím, že sůl pomáhá odlupovat odumřelou kůži rychleji, zdá se nám kůže vysušená. Jsou to ale ony odumřelé částečky kůže, které se odrolí a kůže je potom mnohem krásnější, hladší a lesklejší. Jen si vzpomeňte, jakou máte pokožku, když přijede od moře.

Jakou bylinku použít?

 

Levandule – základní bylinkou používanou při relaxaci a znovu nabytí energie

Heřmánek – používá se na relaxaci, podporu imunity, uvolnění a desinfekci

Šalvěj – pomáhá při očistě organismu, používá se při energetických čistících a posilujících rituálech

Mateřídouška – ulevuje dýchacím potížím, navozuje relaxaci

Rozmarýn – ulevuje bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy

Meduňka – působí proti stresu, navozuje klidný spánek

Máta – uvolňuje dýchací cesty, pomáhá zklidnit organismus

Tymián – uvolňuje psychické napětí a dodává novou energii

Skořice – prohřívá organismus, prokrvuje pokožku

Bylinky můžeme kombinovat a vytvořit si tak svůj uvolňující a léčivý koktejl. Účinky bylinek podpoříme použitím esenciálního oleje.

Jakou sůl použít?

Určitě víte, že na trhu je široká nabídka různých druhů solí a každá z nich má jiné účinky.

Kamenná sůl – sůl, jakou známe všichni z kuchyně. Obsahuje důležité minerály. Působí protizánětlivě a účinně detoxikuje. Neobsahuje ale jód, hořčík, vápník a další důležité minerály. Můžeme ji použít jako základ do koupelové soli a smíchat ji s některou z následujících solí.

Mořská sůl – obsahuje jód, který je životně důležitým prvkem pro každou buňku našeho těla. Podporuje mozkovou činnost, správný růst a obnovu energie.

Himálajská sůl – za růžovou barvu vděčí himálajská sůl železu a betakarotenu. Podporuje správnou funkci nervového systému, podporuje vstřebávání živin, snižuje hladinu cukru v krvi. Působí zásadotvorně – odkyseluje organismus.

Epsomská sůl – pomáhá organismu lépe vstřebávat hořčík, podporuje dobrou funkci nervového systému, působí detoxikačně a účinně uvolňuje bolavé svaly.

Sůl z mrtvého moře – obsahuje vysoké množství hořčíku a vápníku. Pomáhá uvolnit celé tělo, je vhodná pro lidi trpící lupénkou a akné. Snižuje záněty a účinně detoxikuje. Ozdravuje celé tělo.

Příprava bylinkové koupelové soli

Ingredience:

0,5 kg mořské soli

0,5 kg Himalájské soli

50g Sušené bylinky

Éterický olej

Sklenici s víčkem

Postup:

Ve velké míse smícháme oba druhy soli a sušené bylinky. Směs dobře promícháme. Pro intenzivnější zážitek z relaxace zvolíme éterický olej stejné vůně jako bylinky a nakapeme několik kapek do solné směsi. Tu jemně promícháme a uzavřeme ve sklenici. Takto připravenou solnou kůru necháme alespoň 1 – 2 týdny odležet.

Kombinujte různé druhy solí a bylinek. Různě experimentujte i s množstvím intenzitou éterického oleje. Vytvořte si svoji exkluzivní domácí směs.

Jak často si můžeme dopřávat solné rituály?

1x týdně – jako prevenci nemocí, stresu a na podporu imunity

2x týdně – při zvýšené fyzické a psychické zátěži, když v našem okolí viry a bakterie útočí

Solné rituály

Solné koupele

Ve vaně rozpustíme 1 – 2 šálky naší oblíbené bylinkové soli. Teplota vody by měla být okolo 30°C a v koupeli bychom měli pobývat 20 – 30 minut.

Solná koupel nohou

Solnou koupel si nemusí dopřávat jen ti šťastnější, kteří mají doma vanu! Blahodárné účinky solné koupele si můžeme užívat i tak, že do většího škopku napustíme vodu a rozpustíme v ní šálek bylinkové soli. Pohodlně se usadíme, zabalíme se do teplé deky, uvaříme si bylinkový čaj a nohy ponoříme na 20 minut do koupele. I tato koupel je velmi relaxační.

Solný peeling do sprchy

Připravenou bylinkovou sůl můžeme použít také jako peeling na ruce, nohy i tělo. V tomto případě bychom zvolili jemnější strukturu soli a peeling si dopřávali stejně často, jako solnou koupel. Po peelingu se opláchneme sladkou vodou, osušíme, zabalíme do teplého županu a chvíli ještě odpočíváme. Necháme tak doznít účinky soli.

Suchý solný zábal nohou

Na tento zábal nohou budeme potřebovat trochu víc bylinkové soli. Základní bylinnou směs doplníme alespoň 2kg kamenné nebo mořské soli a vše dobře promícháme. Vše zahřejeme v pekáčku v troubě na cca 40-60°C. Záleží na každém, jakou teplotu snese. Teplou sůl poté vysypeme do škopku a pěkně si do ní zavrtáme nožky. Necháváme sebou prostupovat teplo a vnímáme uvolnění, které proudí celým naším tělem.

2 465

Zadejte svůj email a obratem získáte e-book zdarma, který vám dorazí emailem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Jana Pošíková, IČ: 05942292) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. 

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. 

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!